Afrikai sügérek

Minden, amit az afrikai sügérekről tudni kell

Élettani szempontból a halak számára a legfontosabb környezeti tényező a víz. Az akvárium vizének számos fizikai és kémiai sajátosságának kell meglennie ahhoz, hogy halaink számára megfeleljen, amit a környezet hatásai nagyban befolyásolnak. A legfontosabb tulajdonságok: a hőmérséklet, az oxigéntartalom, a víz oldott sótartalma (vagyis keménysége) és kémhatása (pH értéke).

A VÍZ

A kémiailag tiszta víz (H2O) oxigénből és hidrogénből áll. Így azonban akváriumi célú felhasználásra nem alkalmas, hiszen kedvenceink és akváriumba telepített növényeink rá vannak utalva a sok különböző ásványi anyagra, amit a csapvízzel juttatunk el számukra. A csapvíz rengeteg összetevőt tartalmaz pl. sók formájában, ezeket azonban semmiképp ne azonosítsuk a hétköznapi konyhasó fogalmával. A sók a vízben oldódnak, amik negatív töltésű anionokra és pozitív töltésű kationokra esnek szét. A kalcium-karbonát, hétköznapi nevén mészkő (CaCO3) egy elengedhetetlen ásványi anyag sügéreink számára.

A VÍZ KEMÉNYSÉGE

A pozitív és negatív töltésű ionok (kationok és anionok) elektromos szempontból érzékelhetőek. A vezetőképesség értékének segítségével mérhetjük a legtöbb, vizünkben szereplő komponens mennyiségét. A vezetőképességet leginkább két paraméter befolyásolja, ezek közül az első az összkeménység (gH), a másik pedig a karbonát keménység (kH). A gH értéke minden bizonnyal az egyik legfontosabb érték (nk° - német keménységi fokban adjuk meg), hiszen minden organikus életforma funkcióira hatással van. A kH az összkeménység egy része, azon része, ami a kicsapódáskor keletkező vízkövesedésért felelős. Legfontosabb feladata a pH érték "sakkban" tartása, aminek köszönhetően a víz pH-ja nem indul gyors, sebes változásnak, ingadozásnak.

Mint tudjuk, a víz keménységét a benne oldott kalcium- és magnéziumsók okozzák. Ha nagyszámú kalcium- és magnéziumion van a vizünkben oldva, akkor a vizünk kemény. Az akvarisztikában használatos vizeket felosztjuk: nagyon lágy (0-4 nk°), lágy (4-8 nk°), közepesen kemény (8-18 nk°), kemény (18-30 nk°) és nagyon kemény (30 nk° felett) vizekre.

A VÍZ KÉMHATÁSA (PH ÉRTÉKE)

A pH (hidrogénion-koncentráció) a vízben jelen lévő hidrogénionok súlyát fejezi ki egy liter vízre vonatkoztatva. A vegytiszta (semleges kémhatású - pH7) víz minden literében tízmilliomod gramm szabad hidrogén- (H+) és hidroxidion (OH-) van. A savas kémhatású oldatot pH7 és pH0, a lúgos kémhatású oldatot pH7 és pH14 közötti érték jelöli. Értelemszerűen kimondhatjuk tehát, hogy a lúgos vizekben az OH- ionok túlsúlyáról, a savas vizekben pedig a H+ ionok túlsúlyáról beszélünk.

A különböző halfajok az 5-9 pH-jú vizekben érzik jól magukat. Egy afrikai sügéres akváriumban az arany középút a 8.2-es érték köré esik. A víz pH értéke azonban nem állandó, hanem állandóan változik. A kémhatás megállapítására különböző indikátorfolyadékok és papír-tesztcsíkok állnak rendelkezésünkre. A papír-tesztcsíkos tesztek sajnos a legtöbbször túl pontatlanok, ezért érdemes inkább a csepegtetős teszteket választani (ha helyesen alkalmazzuk, akár 2 tized pontossággal is mérhetünk).

A pH érték minden akváriumnál más és más időközökben felülvizsgálandó. Ez változik az akvárium méretétől, a halak számától, méretüktől, az etetés gyakoriságától, a szűréstechnikától, a növények számától és fajtájától, hogy ne említsük a vízcserék gyakoriságát, a víz hőmérsékletét és az oldott ásványi anyagok mennyiségét.

Kisebb pH érték változást a víz megnövelt levegőztetésével is elérhetünk, amikor is a víz pH értéke lúgosabb irányba tolódik, ugyanis ilyenkor nagy mennyiségű szén-dioxidot távolítunk el a vízből. A szellőztetés csökkentésével ennek az ellenkezője érhető el.

A BŰVÖS HÁROMSZÖG

A pH érték egy érzékeny súlypontú háromszögben kap szerepet. E háromszög tulajdonosai: maga a pH, a kH (vagyis karbonát keménység) és a szén-dioxid (CO2). Ezen három érték egymással való kapcsolata szétválaszthatatlan, kötött, és egymásra szoros kölcsönhatással bírnak.

A kH érték megnövelése a pH érték növekedésével egyenlő. Amint már fentebb említettem, szén-dioxid hozzáadásával ennek az ellenkezője következik be: a pH érték csökkenését idézi elő. Azonban akár a kH érték növelésével, akár szén-dioxid hozzáadásával szeretnénk a pH értéket egy irányba "eltolni", azt mindig csak kis mértékben (és fokozatosan) tegyük. A vízhez nagy mennyiségű, mesterségesen hozzáadott CO2 a halaink számára halálos méreg.

A VÍZ OXIGÉNTARTALMA

A vízben oldott oxigén származhat a növények asszimilációs tevékenységéből és a vízfelület természetes oxigénmegkötő képességéből. A halak által felvehető oxigén mennyiségét a víz hőmérséklete, valamint oxigénmegkötő képessége közötti összefüggés határozza meg. Vizünk minél melegebb, annál kevesebb oxigént tud lekötve tartani azonos légnyomáson. Tehát a melegebb víz abszolút oxigéntartalma kisebb, ugyanakkor a halak melegebb vízben több oxigént igényelnek az intenzívebb anyagcsere-folyamatok miatt.

A NITROGÉNVEGYÜLETEK ÚTJA AZ AKVÁRIUMBAN

A nitrogénvegyületek legnagyobb arányban a beszórt táplálékkal kerülnek be az akváriumba. Minden kellőképpen vezetett akváriumban jelen van a biológiai egyensúly, ahol is a nitrogénvegyületeket bizonyos úgynevezett NITRIFIKÁLÓ baktériumok bontják le. Ezek a baktériumok nagyon lassan szaporodnak (különösen az újonnan elindított vagy beindulóban lévő akváriumoknál jelenthet gondot), és legnagyobb számban a szűrőben lévő szivacsban (vagy más akváriumi célra alkalmas szűrőanyagban) vannak jelen. Amíg a baktériumflórák nem teljesek, addig nem tudnak felülemelkedni a keletkező nitrogénvegyületeken. A halak a kopoltyújukon keresztül nagy részben ammóniát (NH3) választanak ki, amely a vízben, mint oldott gáz van jelen. Ha ez a mérgező ammónia a vízből valamilyen oknál fogva nem távozik vagy mennyisége megnő, halaink tömeges pusztulásához vezethet.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 51
Heti: 125
Havi: 636
Össz.: 184 206

Látogatottság növelés
Oldal: Miben úsznak afrikai sügéreink?
Afrikai sügérek - © 2008 - 2024 - aquarium.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »