Afrikai sügérek

Minden, amit az afrikai sügérekről tudni kell

Ha egy afrikai sügéres akvárium összeállítását tervezgetjük, kiemelten nagy hatékonyságú szűrésre lesz szükségünk. Mivel anyagcseréjük gyors, sügéreink nagy hatásfokkal fogják terhelni vizüket. Oxigénigényük viszonylag magas. Ahogyan már a bevezetésben is említettem, szeretnek a homokban ásni, legtöbbjük megállás nélkül az aljzatot rendezgeti. Területvédő természetük révén tágas medencét igényelnek, korábban erről is említést tettem már. Mindezekből adódóan a vizet egy megfelelő teljesítményű és méretű külső szűrővel szűrjük meg. Persze létezik egyéb kellően hatékony megoldás is, ami egy kis kreativitással és barkácsügyességgel töredék pénzösszegből kivitelezhető. Kiegészítésként természetesen egy belső szűrőt is alkalmazhatunk, legfőképp a vízáram segítésére, valamint így külső szűrőnket is kevésbé terheljük mechanikai szennyeződésekkel.

MENNYIVEL HATÉKONYABB A JÓ KÜLSŐ SZŰRŐ, MINT A BELSŐ?

Az akvárium legfontosabb  résztvevői bizonyos szabad szemmel nem látható baktériumok.  A belső szűrők leginkább mechanikai szempontból hatékonyak, ebből adódóan gyakoribb takarítást igényelnek. Minden egyes takarítás során, bármilyen óvatosak is vagyunk, a hasznos baktériumok nagy részét kimossuk a szűrőből (a baktériumok jelenlétének kulcsfontosságáról lentebb olvashatunk). Egy megfelelően kiválasztott külső szűrő azon kívül, hogy esztétikusabb látványt nyújt, sokkal ritkább takarítást igényel. Nagy méretű tartállyal rendelkeznek, amit a legkülönfélébb szűrőanyagokkal tölthetünk meg. Ennek okánál fogva bár teljesítményük nagy mértékben csökken, a hatalmas szűrőtartálynak köszönhetően egy belső szűrő hatékonysága biológiai szempontból közel hozzá sem hasonlítható.

MIÉRT VAN SZÜKSÉG BIOLÓGIAI SZŰRŐANYAGRA?

A biológiai szűrőanyag feladata, hogy a rajtuk (és bennük) megtelepedő baktériumok lebontsák a vízben lévő káros anyagokat. E hasznos baktériumok által történik az ammónia nitritté (a munkát többek között a nitrosomonas fajok végzik), nitrit nitráttá (amely feladatot például a sokkal lassabban fejlődő nitrobacter fajok látják el) való oxidálása. Olyan aerob baktériumokról beszélünk, amelyek a redukált szervetlen vegyületek kémiai oxidációs energiáját hasznosítják. Szén autotróf életmódot folytatnak, amihez az egyedüli szénforrásuk a CO2.  Érdekességképpen megemlíteném, hogy pH 6,5-ös érték körüli vízben már az ammónia részaránya csupán minimális mennyiségű. Ammóniummá alakul, ami sokkal kevésbé veszélyes a halakra nézve. További érdekességképp semleges pH értékű vízben körülbelül 1% a mérgező ammónia részaránya. Ez az érték az ammónium rovására pH 8 körüli vízben 4, pH 9 körüli vízben pedig 25%-ra nő.

A NITRIFIKÁLÓ BAKTÉRIUMOK

Ezen baktériumok növekedéséhez a 25 és 30 °C közötti hőmérséklet a legideálisabb. 18 Celsius-fokon a növekedési ütem az ideális 50%-ára csökken. 0 °C alatt és 120 °C felett a baktériumok elpusztulnak. A nitrosomonas fajok 7,8 és 8 közötti, míg a nitrobacterek 7,3 és 7,5 közötti kémhatású vízben érzik a legjobban magukat. pH 6-os érték alatt a nitrifikáció leáll. Különösen érzékenyek a klórra és a kloraminra, így írnom sem kell tehát, hogy a klóros víz pillanatok alatt elpusztíthatja a teljes állomány, óriási problémákat okozva ezzel az akváriumban.

MIÉRT FONTOS, HOGY MINŐSÉGI SZŰRŐANYAGOT VÁLASSZUNK?

Bár a Sera Siporax nem a legporózusabb szűrőanyag, egy jó ideje közismert és elfogadott biológiai szűrőtöltet az akvaristák körében. Bevallom, én magam is a Siporax híve vagyok. Egy szinterelt üveg alapú, átmenő pólusai miatt öntisztuló gyűrűről beszélünk, amely megfelelő előszűréssel hosszú évekig hatékony marad. Lássunk néhány példát arra, milyen a Sera Siporax baktériumok által felhasznált felülete más szűrőanyagokhoz képest, egy adott mennyiségre korlátozva.

  • SZÉN   15-szörös
  • KERÁMIA   34-szeres
  • AGYAGGOLYÓ   78-szoros
  • BIOLÓGIAI SZŰRŐSZIVACS   108-szoros
  • BIOLABDA   770-szeres

MENNYI SZŰRŐANYAGRA LESZ SZÜKSÉGEM?

Sokan úgy tartják, hogy a jó eredmény érdekében a biológiai töltet legalább az akvárium térfogatának 5 százalékát tegye ki. Természetesen ez nem ilyen egyszerű. Halaink fajtája és száma, a vízcserék mennyisége és gyakorisága, a biológiai szűrőanyag minősége és számtalan további tényező játszik fontos szerepet abban, milyen mennyiségű szűrőanyagra lesz szükségünk. Megfelelő körülmények és létszám mellett, hatékonyabb szűrőanyago(ka)t választva / kombinálva a fentebb említettnél kisebb mennyiség (az akvárium űrtartalmának 2-3 százaléka) is elegendőnek bizonyulhat.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 8
Tegnapi: 51
Heti: 120
Havi: 631
Össz.: 184 201

Látogatottság növelés
Oldal: Milyen egy jól szűrt sügéres akvárium?
Afrikai sügérek - © 2008 - 2024 - aquarium.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »