Afrikai sügérek

Minden, amit az afrikai sügérekről tudni kell

MALAWI BLOAT

A Malawi Bloat (bloat = duzzanat, daganat) az egyik leggyakoribb betegség az akváriumban tartott afrikai sügérek között, ennek ellenére keveset tudunk róla. Nem csak a Malawi, de a Victoria- és Tanganyika-tóból származó halakat is veszélyezteti. Elsődleges tünete általában az étvágytalanság. Ha a kezelést nem kezdjük meg ennél a pontnál, megjelennek a betegség másodlagos jellemzői: feltűnően duzzadt has, felgyorsult légzés, visszavonultság (ilyenkor a halak a medence alján vagy a vízfelszín közelében időznek). A beteg hal általában a tünetek megjelenésétől számított 72 órán belül elpusztul.

A betegség oka egészen máig ismeretlen. Egyes kutatók szerint a betegség okozója egy egysejtű parazita, vannak viszont, akik úgy gondolják, bakteriális eredetű megbetegedésről van szó. A Malawi Bloat kirobbantója lehet a stressz, gyakran viszont bélrendszeri megbetegedésből fakad.

A BETEGSÉG KEZELÉSE

A beteg hal megmentésére sajnos csekély az esély. Egyes források szerint hatásos megoldás lehet a Klion tabletta. A javasolt dózis '300-350 milligramm per 100 liter víz' koncentrációt takar. Reményt keltő esetben a Klion tablettás fürdőt mindössze három, legfeljebb négy napig alkalmazzuk, ugyanis a gyógyszer roncsolja a halak máját és veséjét. A biológiai szűrést a kezelés idejére iktassuk ki, ugyanis az eljárás a hasznos baktériumokat elpusztítja.

BÉLGYULLADÁS

Kétségkívül a legtöbb problémát okozó megbetegedés az afrikai sügéresek körében. Egy teljesen egészséges, jó körülmények között tartott állomány valamely példányánál is könnyen előfordulhat. Az érzékenyebb bélrendszerű fajoknál akár egyetlen alkalommal való túletetés is kiváltó ok lehet, leggyakrabban viszont a nem megfelelő táplálás a probléma forrása. Kerüljük a magas fehérjetartalmú és alacsony minőségű tápokat.

A betegség okozója legtöbbször a Spironucleus vagy Hexamita nevezetű parazita. A tünetek között megfigyelhető az elváltozott, gyakran kiélénkült testfelszín, hurutos hasmenés (átlátszónak tűnő széklet) és levertség. Eddig kétféle diagnózissal sikerült találkoznom. Ritkább esetben a beteg hal esetében nem tapasztalható szembetűnő bágyadtság, előfordul, hogy megpróbál enni, de néhány perc küszködés után kiköpi a táplálékot. Jellemzőbb viszont, hogy a problémás egyed visszahúzódó, és nem foglalkozik az eleséggel.

A BETEGSÉG KEZELÉSE

Személy szerint csupán azt mindenképp megkövetelő helyzetben szoktam gyógyszerezést javasolni. Egy 5-6 napos elkülönítés és koplalás a legtöbb esetben sikeres lehet. Ezt követően fokozatosan, kis adagokban kezdjük meg a hal táplálását. Ha azt látjuk, hogy a probléma továbbra is fennáll, gyógyszerezéshez kell folyamodnunk. A Sera Baktopur Direct tabletta hatásos megoldás lehet, de Neptun Parakill Turboval is sikerült már pozitív eredményt elérnem. Figyelem! Az afrikai sügérek kifejezetten érzékenyek a formalin tartalmú szerekre, éppen ezért kezeléskor erősen ajánlott mindössze az előírt adag felét alkalmazni. Sajnos a gyógyulás nem minden esetben garantált. Vannak esetek, amikor a beteg halat nem sikerül megmenteni.

VAKARÓZÁS, DÖRGÖLŐZÉS

Vakarózás vagy dörgölőzés alatt nem egy konkrét betegségről beszélünk, ellenben számtalan betegség árulkodó előjele lehet. Számos élősködő felbukkanását vagy elszaporodását jelezheti, ám a legtöbb esetben paraziták túlnyomó jelenlétére hívja fel a figyelmet.  Gyakori parazitális megbetegedések közé sorolandó többek között a darakór vagy a fátyolbetegség.

HALGÜMŐKÓR (HALTUBERKULÓZIS)

Fokozottan veszélyes kór, amely szerencsétlen esetben az emberre is átterjedhet. Lappangási ideje hosszú, akár öt vagy több hét is lehet. Tünetei között szerepel a halak lesoványodása, a test felületén kialakuló vérzések és fekélyek, a pikkelyek leválása és / vagy a szem előesése. A betegség a hal szervezetében visszafordíthatatlan károkat okoz.

Haltuberkulózis

Halgümőkórban elpusztult sügér súlyosan roncsolódott mája

A halgümőkórral fertőzött halak esetében gyakori a másodlagos megbetegedésként kialakuló hasvízkór.

A BETEGSÉG KEZELÉSE

A tüneteket mutató hal kezelése reménytelen. Ha bebizonyosodott, hogy halgümőkórral van dolgunk, javaslom az érintett egyed kíméletes elpusztítását, az állomány megvizsgálását és az akvárium teljes mértékű fertőtlenítését.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 48
Heti: 71
Havi: 554
Össz.: 184 823

Látogatottság növelés
Oldal: Leggyakoribb betegségek
Afrikai sügérek - © 2008 - 2024 - aquarium.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »